Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak interwałowy jelita grubego po kolonoskopii

Udostępnij:
W czasopiśmie Clinical Colorectal Cancer ukazała się ciekawa praca, dotycząca zagadnienia raka interwałowego jelita grubego, czyli nowotworu złośliwego, który pojawił się w okresie pomiędzy kolejnymi badaniami przesiewowymi – w tym przypadku kolonoskopiami.
Autorzy przeanalizowali dane 75314 dorosłych pacjentów poddawanych kolonoskopii w ramach badań przesiewowych oraz dla celów diagnostycznych w okresie 1998-2006. U 77 doszło do rozwoju raka interwałowego jelita grubego w ciągu 5 lat od badania.
Wykazano, że u chorych > 60 roku życia istotnie częściej rozwijał się rak interwałowy. Częściej taki typ nowotworu jelita grubego rozwijał się w prawej części okrężnicy. Nie zaobserwowano, by rak interwałowy jelita grubego diagnozowany był częściej u osób, u których jelito grube było niezadowalająco przygotowane do badania endoskopowego, natomiast kompletność wykonania badania kolonoskopwego miała istotne znaczenia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.