Specjalizacje, Kategorie, Działy

W jaki sposób podawać infliksimab pacjentom z zaostrzeniem WZJG?

Udostępnij:
Zintensyfikowane leczenie infliksimabem pacjentów z ciężkim zaostrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pozwala na uniknięcie wcześnie wykonywanych operacji jelit.
Podawanie infliksimabu pacjentom z ciężkim zaostrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego może zredukować odsetek wczesnych kolektomii (w ciągu 12 miesięcy), ale nie zmienia długoterminowego odsetka wykonywanych operacji. Z uwagi na fakt, że okres półtrwania infliksimabu jest krótszy w tej grupie pacjentów niż u osób nie-ciężkim WZJG, proponowane jest zwiększenie częstotliwości podawania leku w celu osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych. W tym celu została wykonana retrospektywna analiza danych 50 hospitalizowanych pacjentów, którzy otrzymywali infliksimab z powodu opornego na działanie steroidów WZJG w okresie od września 2005 do 2013 roku. W 2011 wprowadzono strategię przyspieszanego dozowania infliksimabu. Na podstawie tych danych zostały porównane efekty leczenia osiągane przy stosowaniu obu metod terapeutycznych. W jednej grupie pacjentów (n=35) zastosowano standardowy model podawania infliksimabu i podawano go w tygodniach 0,2,6, później zaś co 8 tygodni. W drugiej grupie (n=15) zastosowano przyspieszone dawkowanie, w którym pacjenci otrzymywali 3 indukcyjne dawki w okresie 24 dni. Kolejnym krokiem było porównanie odsetka operacji koniecznych podczas indukcji oraz w okresie follow-up.
W obu grupach nie występowały różnice jeśli chodzi o poziom CRP, albumin oraz hemoglobiny. Odsetek kolektomii podczas indukcji był znacząco niższy w przypadku pacjentów z drugiej grupy (6,7% - 1/15 vs 40% - 14/35). Standardowy model podawania leku charakteryzował się również szybszą koniecznością operacji. Spośród pacjentów, którzy ukończyli terapię indukcyjną, odsetek operacji w okresie follow-up był bardzo podobny. Dalsze analizy wykazały również, że czynnikami niezależnie związanymi z powodzeniem terapii indukcyjnej był poziom albumin w momencie rozpoczęcia leczenia oraz wprowadzenie przyspieszonego modelu podawania infliksimabu.
Tym samym, badanie potwierdziło, że u pacjentów z ciężkim zaostrzeniem WZJG wprowadzenie przyspieszonego dawkowania infliskimabu zmniejsza ilość wcześnie wykonywanych operacji jelit.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.