Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zespół jelita drażliwego - skuteczność terapeutyczna preparatu złożonego, zawierającego simetikon i Bacillus coagulans

Udostępnij:
Leczenie zespołu jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome – IBS) jest procesem złożonym, a w codziennej praktyce klinicznej zastosowanie znajduje szereg leków o różnych mechanizmach działania, w tym wiele preparatów złożonych. W ostatnim wydaniu European Review for Medical and Pharmacological Sciences opublikowano wyniki randomizowanego, jednoośrodkowego, kontrolowanego placebo, przeprowadzonego metodą podwójnie ślepej próby badania klinicznego, w którym oceniano skuteczność i bezpieczeństwo złożonego preparatu, zawierającego simetikon i szczep Bacillus coagulans w terapii IBS.
W badaniu uczestniczyli chorzy z IBS definiowanym na podstawie Kryteriów Rzymskich III. Chorzy otrzymywali badany preparat złożony lub placebo 3 razy dziennie po każdym głównym posiłku przez 4 tygodnie. Stan kliniczny chorych, w tym zwłaszcza nasilenie takich objawów, jak wzdęcie, dyskomfort w jamie brzusznej oraz ból brzucha, oceniane były w 0, 14 oraz 29 dniu badania.
W badaniu uczestniczyło 52 chorych. Analiza statystyczna wykazała istotną redukcję nasilenia wzdęcia oraz dyskomfortu w jamie brzusznej w 14 i 29 dniu badania w grupie otrzymującej simetikon i Bacillus coagulans w porównaniu z efektem zastosowania placebo. Autorzy konkludują więc, że badany preparat złożony może znaleźć powszechniejsze zastosowanie w terapii IBS. Jest to pierwsze randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczne, które dowodzi jego skuteczności.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.