Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

Nie szczepimy dzieci – winne wojny

Udostępnij:

Około 14,5 mln dzieci nie zostało zaszczepionych nawet pierwszą dawką podstawowych szczepionek przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi z powodu wojen, kryzysów i dezinformacji – poinformował dziennik "The Guardian", powołując się na najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ponad połowa tych dzieci żyje w krajach zdestabilizowanych przez wojny i kryzysy humanitarne, podczas których utrudnione jest prowadzenie programu szczepień.

W Sudanie wojna domowa doprowadziła do ogromnego wzrostu liczby niezaszczepionych dzieci ze 110 tys. w 2021 r. do ok. 700 tys. w roku ubiegłym.

W Jemenie przed trzema laty grupa nieszczepionych dzieci liczyła ok. 425 tys., obecnie – o 160 tys. więcej. Zasięg szczepień na świecie nie wrócił jeszcze do poziomu z 2019 r., ostatniego przed pandemią Covid-19, która zakłóciła programy prewencji chorób.

Ponad połowa dzieci niezaszczepionych nawet pierwszymi dawkami mieszka w 10 krajach, w których według ONZ systemy opieki medycznej są słabe, a liczba urodzeń – wysoka. Należą do nich: Nigeria, Indie, Demokratyczna Republika Konga i Indonezja. W 2023 r. do tej listy dołączyły Sudan, Jemen i Afganistan.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.