Specjalizacje, Kategorie, Działy

RNA w aerozolu patentem na lek covidowy?

Udostępnij:
Naukowcy z Georgetown University Medical Center z sukcesem wykorzystali molekuły z krótkich nici RNA do zahamowania produkcji niszczących białek generowanych przez wirusa COVID-19.
Trwają prace nad przekształceniem molekuł RNA w postać aerozolu, aby mogły być wprowadzane do organizmu jako lek wziewny łagodzący chaos, jaki w organizmie wywołuje wirus. Odkrycia badaczy zostały opublikowane w Gene Therapy.

Kluczowe w wysiłkach naukowców było zastosowanie albo microRNA (miRNA), albo małego interferującego RNA (siRNA), które są molekułami RNA. Te molekuły mogą wytyczać ostateczną ekspresję produkcji białka przez wirusa. I są to białka wytwarzane przez SARS-CoV-2, który sieje spustoszenie u ludzi.
SARS-CoV-2 zawiera biologiczne podobieństwa do innych wirusów atakujących układ oddechowy na przykład sezonowej grypy. Zastosowanie oseltamiwiru w celu leczenia i zapobiegania infekcjom grypowym udowodniło swoją skuteczność w łagodzeniu objawów.

- Wierzymy, że zbliżamy się do wytłumienia wytwarzania białka wirusa i mogłoby to zostać wykorzystane przeciw praktycznie każdemu wirusowi dróg oddechowych – mówi G. Ian Gallicano, profesor z Departamentu Biochemii i Biologii Molekularnej i Komórkowej w Georgetown University Medical Center. – Georgetown University zwrócił się o patent w zakresie sekwencji siRNA, które dały najlepszy efekt w wyciszaniu białka wirusa – dodaje profesor.

Innym kluczowym aspektem wysiłków badaczy jest fakt, że miRNA oraz siRNA mogą stać się rozpuszczalne w tłuszczach, co czyni je łatwiejszymi w absorpcji przy wykorzystaniu sprayów do dróg nosowych, zawierających śluz. Komponenty, które nie są rozpuszczalne w tłuszczach podrażniają drogi nosowe w razie ich wdychania.

Podczas gdy oseltamiwir jest pigułką, która może pomóc kontrolować grypę, lek zaproponowany przez badaczy z Georgetown jest przeznaczany do zwalczania bardziej wymagającej choroby i dlatego mechanizm jego działania ma być inny. RNA pod postacią aerozolu celującego w SARS-CoV-2 reagowałby ze zwyżką produkcji białka związanego z zakażeniami wirusem i tym samym zmniejszałby jego rozprzestrzenianie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.