Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Co z sosnowieckim instytutem?

Udostępnij:
Tagi: IMPiZŚ
Zamknięcie Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu oficjalnie rozpoczęło się 22 października 2019 roku – wtedy opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Czy placówka zostanie zlikwidowana? Wszystko wskazuje, że tak, bo w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się odpowiedni projekt rozporządzenia RM.
Przypomnijmy – w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 października 2019 r. zapisano, że „zakończona została działalność Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, a od 28 października 2019 r. rozpoczęła się jego likwidacja”. Dodano, że „termin wyznaczono na 31 października 2021 r.”.

Już wiadomo, że nie będzie dotrzymany.

W nowym dokumencie czytamy, że „w trakcie procesu likwidacji instytutu podejmowane były liczne działania związane z zakończeniem jego funkcjonowania, to jest przede wszystkim spłata zobowiązań IMPiZŚ, w tym wobec byłych pracowników, egzekucja należności, porządkowanie dokumentacji w celu przekazania do archiwum i zagospodarowanie jego mienia”.

Przypomniano też, że problemem było również „kompleksowe zagospodarowanie mienia instytutu, a podjęta próba sprzedaży nieruchomości IMPiZŚ nie udała się – do ogłoszonego na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. przetargu na sprzedaż nieruchomości nikt nie przystąpił”.

Zainteresowanie nieruchomością zgłosił natomiast – jak poinformowano w opisie projektu – minister sprawiedliwości, który zwrócił się o „umożliwienie nieodpłatnego przekazania zabudowanej nieruchomości IMPiZŚ na potrzeby tworzonego Sądu Okręgowego w Sosnowcu”.

– Mając na uwadze rozmowy z resortem sprawiedliwości dotyczące przekazania nieruchomości instytutu oraz konieczność dokonania odpowiednich czynności z tym związanych – między innymi przygotowanie rozwiązań umożliwiających przekazanie środków finansowych na pokrycie niewykonanych zobowiązań IMPiZŚ przez dysponenta części budżetu państwa przejmującego nieruchomość placówki – stwierdzamy, że niezbędne jest wydłużenie procesu likwidacji instytutu do 31 marca 2022 r. – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. –
W celu umożliwienia przekazania nieruchomości IMPiZŚ na rzecz resortu sprawiedliwości konieczna jest zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie likwidacji instytutu.

– Zaproponowano zmianę brzmienia przepisów polegającą na wskazaniu, że w przypadku sprzedaży składników aktywów trwałych instytutu zostaną one sprzedane w drodze publicznego przetargu, a nie zbyte w drodze przetargu. Natomiast w odniesieniu do mienia ruchomego IMPiZŚ wprowadzenie proponowanej zmiany umożliwi nieodpłatne przekazanie tego mienia instytutu np. innym instytutom badawczym nadzorowanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia czy stacjom sanitarno-epidemiologicznym, co oznacza, że skorzystają na tym również pacjenci – poinformowano i dodano, że „w celu odpowiedniego przeprowadzenia czynności związanych z przekazaniem mienia IMPiZŚ, zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, zasadne jest wydłużenie procesu likwidacji instytutu o sześć miesięcy, czyli do 31 marca 2022 r.”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie sprawie likwidacji Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Przeczytaj także: „1 203 286 467 złotych długu, czyli instytuty to kolosy na glinianych nogach”

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.