123RF

E-dokumentacja medyczna wciąż tylko w teorii

Udostępnij:
Większość szpitali i przychodni ma dostęp do komputerów i internetu. Mimo to cyfryzacja w ochronie zdrowia wciąż raczkuje. Prawie 70 proc. podmiotów nie poddaje digitalizacji dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci papierowej – wynika z raportu Centrum e-Zdrowia.
Centrum e-Zdrowia przeprowadziło piątą edycję badania stopnia informatyzacji podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Analizowano 5060 wypełnionych i pozytywnie zweryfikowanych ankiet. Spośród ankietowanych podmiotów 83,52 proc. wskazało jako główny rodzaj działalności ambulatoryjne świadczenia zdrowotne (AŚZ), 10 proc. stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne (szpitale), 6,56 proc. stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne.

We wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą w przeważającej części pomieszczeń, w których przetwarzana jest dokumentacja medyczna, zapewniony jest dostęp do sieci komputerowej (95,97 proc.). W zdecydowanej większości podmiotów wszyscy pracownicy medyczni lub ich zdecydowana większość posiadają dostęp do komputera (90,16 proc.). Wyniki badania pokazują, że ponad 66 proc. wszystkich podmiotów leczniczych deklaruje posiadanie rozwiązania IT pozwalającego na prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej oraz przetwarzanie jednostkowych danych medycznych. Porównując wyniki z poprzedniej ankiety, nastąpił wzrost liczby takich podmiotów ok. 2,5 proc.

Mimo posiadanych możliwości ponad 69 proc. podmiotów nie poddaje digitalizacji dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci papierowej, a 89 proc. ogółu badanych świadczeniodawców nie wdrożyło usług elektronicznych przeznaczonych dla innych podmiotów leczniczych – usługi te funkcjonują jedynie w przypadku ok. 11 proc. jednostek.

Autorzy raportu podkreślają, że podmioty od kilku lat systematycznie wdrażają rozwiązania informatyczne w ramach swojej działalności. W większości obszarów nie zauważono znaczących zmian/wzrostów w stosunku do tych, jakie miały miejsce w latach poprzednich.

– Niezmiernie cieszy znaczący wzrost wykorzystania przez podmioty telemedycyny – w obecnym badaniu ponad 55 proc. ankietowanych placówek wskazało, że wykorzystuje tego typu rozwiązania w swojej działalności – zanotowano prawie 44-proc. wzrost, biorąc pod uwagę wyniki z poprzedniego badania. Warto również zauważyć, że podmioty zaczynają wykorzystywać narzędzia wspierane przez sztuczną inteligencję – obecnie jest to nieco ponad 1 proc. podmiotów – czytamy w raporcie Centrum e-Zdrowia.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.