Grypa 2013/2014: Eksperci wydali rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon

Udostępnij:
Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz spadający poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego w Polsce, zwracają uczestnicy Flu Forum 2013. Eksperci medyczni podkreślają, że można ograniczyć liczbę zachorowań na grypę oraz związanych z nimi powikłań.
Podczas Flu Forum 2013 zaprezentowano rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon epidemiczny.
Flu Forum jest doroczną debatą ekspertów medycznych, przedstawicieli instytucji i organizacji państwowych oraz przedsiębiorców. Konferencja służy wypracowaniu rozwiązań minimalizujących zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki zachorowań na grypę. Szczególnym celem tegorocznej edycji było zaangażowanie pracodawców i przedstawicieli samorządu do wypracowania optymalnych metod współpracy ze środowiskami medycznymi. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie nie tylko medycznych, lecz również społecznych i ekonomicznych skutków zachorowań na grypę. Grypa od wielu lat jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego w Polsce. Jednym z głównych powodów utrzymywania się niskiego poziomu wyszczepialności przeciw grypie pozostaje brak świadomości zagrożeń wynikających z choroby oraz jej powikłań – tłumaczy Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej i dodaje – Musimy zacząć budować system profilaktyki grypy od podstaw. Rekomendacje dotyczące szczepień przeciw grypie wskazują te grupy, dla których profilaktyka zachorowań przyniesie największą redukcję liczby hospitalizacji oraz zgonów z powodu grypy.
Prezentowane zalecenia wpisują się w rekomendacje wielu instytucji krajowych oraz międzynarodowych tj. Światowa Organizacja Zdrowia, Komitet Doradczy ds. Szczepień, Główny Inspektorat Sanitarny
oraz Zakład Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na konieczność popularyzacji profilaktyki grypy w społeczeństwie ze względów nie tylko klinicznych, lecz również epidemiologicznych. Do pierwszej grupy pacjentów należą ci, dla których szczepienie przeciw grypie pozwala zredukować ryzyko szczególnie groźnych powikłań pogrypowych.
Do drugiej – osoby, których szczepienie przyczynia się do redukcji transmisji wirusa w społeczeństwie oraz ogranicza ryzyko epidemii grypy. Profilaktyka grypy jest szczególnie istotna w przypadku,
gdy pracownik jest narażony na kontakt z wieloma zakażonymi osobami lub sam może przyczynić się
do zakażenia innych – zauważa dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego –Kluczowe jest podniesienie wyszczepialności m.in. wśród pracowników sektora ochrony zdrowia. Szczepienia profilaktyczne są zalecane również osobom pracującym z małymi dziećmi lub opiekującymi się pacjentami z grup ryzyka, jak również wśród pracowników handlu, szkół oraz transportu. Dlatego ważne jest, aby w okresie od września do października jak największa liczba osób z grup, których dotyczą rekomendacje, zaszczepiło się przeciw grypie.
Jak wskazują meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w ubiegłym sezonie zanotowano prawie 3 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Ponad 13 tysięcy osób było hospitalizowanych, 119 pacjentów zmarło. Szacunki wskazują, że poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce wynosi 3.75%. Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet
4,3 mld zł.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia
i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.
Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.

***

Szanowni Państwo,
Ostatni sezon epidemiczny zakończył się prawie 3-trzykrotnym wzrostem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz związanych z nią hospitalizacji.1 Z powodu grypy zmarło 119 osób.1 W tym samym czasie, po raz kolejny, o 16% spadł poziom wyszczepialności przeciw grypie, osiągając w Polsce katastrofalny poziom 3,75%.
Oprócz następstw medycznych, grypa niesie ze sobą liczne konsekwencje społeczne
i ekonomiczne. W sezonie z epidemią tylko koszty pośrednie związane z grypą mogą sięgać nawet
4,3 mld PLN.2
Grypie i jej ciężkim powikłaniom, w tym kończącym się zgonem, można zapobiegać.
W prosty sposób można ograniczyć jej skutki społeczne i ekonomiczne. Szczepienia są powszechnie uznaną, efektywną i tanią metodą profilaktyki i kontroli grypy.3 Potwierdzają to zarówno wyniki badań klinicznych, jak również powszechne rekomendacje szczepień. Na potrzebę szczepień pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych, wskazują takie instytucje zdrowia publicznego jak: WHO, Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP, USA), Europejska Naukowa Grupa Robocza ds. Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny, Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy
w NIZP – PZH w Polsce.
Ważne, aby rekomendacje szczepień skutecznie realizować. Do tego niezbędne jest zaangażowanie pracowników sektora ochrony zdrowia. Są oni bowiem najlepszym źródłem rzetelnej informacji dla pacjentów oraz władz samorządowych, które prowadząc programy zdrowotne mogą skutecznie wspierać realizację szczepień pacjentów z grup ryzyka.
Dla pracodawców finansowanie szczepień pracowników po prostu się opłaca. W znaczący sposób ogranicza absencję pracowniczą i związane z nią problemy organizacyjne i koszty.
W procesie podnoszenia wyszczepialności należy zmierzyć się z koniecznością modyfikacji postaw społecznych wobec szczepień przeciw grypie, dlatego też istotne jest zaangażowanie
i wspólny, jednoznaczny głos wszystkich, którzy mają wpływ na ich kształtowanie. Należą tu: instytucje zdrowia publicznego, autorytety medyczne, pracownicy ochrony zdrowia, władze samorządowe i pracodawcy.
Zapraszamy do zapoznania się z dołączonym do tego listu opracowaniem najnowszych danych epidemiologicznych oraz aktualnych rekomendacji polskich i światowych w zakresie profilaktyki grypy.

Tylko wspólnymi siłami, dzięki konsekwencji i współpracy będziemy mogli konsekwentnie zmieniać oblicze profilaktyki grypy w Polsce oraz ograniczać medyczne, społeczne i ekonomiczne skutki grypy.


Opracowano na podstawie:

1. Meldunki epidemiologiczne NIZP-PZH, dostępne na www.pzh.gov.pl
2. Studium „Grypa i jej koszty”, Ernst & Young we współpracy z Grupą Roboczą ds. Grypy, dostępne na www.opzg.pl.
3. Prevention and Control of Influenza with Vaccines, Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), 2010. MMWR 2010; 59, (No. RR-8):1-64.


W debacie FLU FORUM 2013 udział wzięli m.in.:

• prof. UM w Łodzi dr hab. med. Adam Antczak – Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
• prof. dr hab. Lidia B. Brydak – Kierownik Zakładu Badań Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH
• prof. dr hab. med. Bogdan Chazan – Dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie
• prof. IK w Warszawie dr hab. med. Andrzej Ciszewski – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
• Michał Ilnicki – Departament Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi
• dr Bożena Janicka – Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia
• Włodzimierz Jezierski – Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej
• Marta Klimkowska – Misiak – Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, Naczelna Izba Lekarska
• dr Jacek Krajewski – Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
• dr Jarosław Król – Skarbnik Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia
• dr n. med. Ernest Kuchar – Polskie Towarzystwo Wakcynologii
• Izabela Kucharska – Dyrektor Departamentu Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi w Głównym Inspektoracie Sanitarnym
• Teresa Kuziara – Sekretarz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych
• dr n. med. Halina Krześniak – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
• Tomasz Latos – Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia
• Andrzej Malinowski – Prezydent Związku Pracodawców "Pracodawcy RP"
• dr n. med. Agnieszka Mastalerz – Migas – Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
• dr n. med. Wojciech Matusewicz – Dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych
• dr n. med. Aneta Nitsch – Osuch – Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny
• Maciej Piróg – Doradca Prezydenta RP
• Marek Posobkiewicz – p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego
• Igor Radziewicz – Winnicki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
• Marek Wójcik – Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.