iStock

Łóżka szpitalne do pilnej wymiany

Udostępnij:
Pieniądze z Funduszu Medycznego przeznaczy się na kupno nowych łóżek, bo stare nadają się do wymiany – Ministerstwo Zdrowia też to potwierdza. W założeniach projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” resort opisuje, że „ponad połowa łóżek w Polsce ma więcej niż 12 lat – nie spełniają funkcji”.
Projekt wpisano do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu – dokument opisuje trzy obszary, w tym ten dotyczący wyeksploatowanych łóżek szpitalnych.

„Powinny zostać wycofane z eksploatacji”
– Łóżka szpitalne to niezbędny element wyposażenia podmiotów leczniczych, który ma duży wpływ na przebieg leczenia, rekonwalescencji oraz ogólne samopoczucie pacjenta – przypomina się w dokumencie, jednocześnie podkreślając, że „stwierdzonym problemem jest jakość łóżek szpitalnych, które są wykorzystywane w hospitalizacji”.

W dokumencie cytowane są wyniki przeprowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia badania z 2020 r. dotyczącego oceny stanu i stopnia zużycia infrastruktury łóżek szpitalnych w podmiotach leczniczych.

– Stwierdzono, że okres eksploatacji 58 proc. wszystkich wykorzystywanych łóżek przekracza 12 lat. Łóżka, ze względu na długi okres eksploatacji, są niedostosowane do aktualnych wymogów i potrzeb, a także nie spełniają funkcji, jakie powinny pełnić w procesie leczenia szpitalnego i rekonwalescencji. Ze względów sanitarnych i technologicznych powinny zostać wycofane z eksploatacji – wskazuje się w dokumencie, informując, że „przeprowadzone badanie stanu infrastruktury łóżek szpitalnych wykazało, że dwa na trzy łóżka szpitalne kwalifikują się do pilnej wymiany”.

Resort wylicza problemy:
– niska jakość łóżek szpitalnych obniża bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów, a także może w sposób znaczący opóźnić powrót pacjenta do zdrowia,
– przestarzałe łóżka o ograniczonej funkcjonalności i w złym stanie technicznym zmniejszają komfort pacjentów zwłaszcza w trakcie długotrwałych hospitalizacji, ograniczają samodzielność pacjenta w codziennym funkcjonowaniu w trakcie leczenia, a także przyczyniają się do wypadków w trakcie hospitalizacji,
– zły stan techniczny łóżek szpitalnych, przez wyeksploatowanie materiału, z którego są wykonane, oraz trudności w skutecznym czyszczeniu i dezynfekcji, generuje ryzyko występowania i dłuższego utrzymywania się zakażeń szpitalnych, które są istotnym problemem nie tylko w kontekście kosztów, ale także bezpieczeństwa pacjentów,
– brak nowych łóżek o dużej funkcjonalności, które wpłynęłyby na poprawę warunków pobytu pacjentów oraz warunków pracy personelu medycznego.

Zapowiadana wymiana łóżek jest po to, aby zwiększyć higienę i komfort pacjentów.

Co poza tym?
Drugi opisany w założeniach projektu obszar to wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego, czyli szpitalnych oddziałów ratunkowych, zespołów ratownictwa medycznego, centrów urazowych – w tym tych dziecięcych – oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W dokumencie wylicza się między innymi zakup ambulansów i śmigłowców, a także budowę i dostosowanie lądowisk przyszpitalnych do obecnych wymagań. Dzięki temu system ma być efektywniejszy.

Trzeci to zwiększenie bazy łóżek geriatrycznych i opieki długoterminowej – z doposażeniem tych oddziałów w sprzęt medyczny. To pozwoli zwiększyć ich dostępność, skrócić kolejki oczekiwania, a w konsekwencji zmniejszyć koszty udzielanych świadczeń medycznych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2021 r.

O sprawie informuje również „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”.

Przeczytaj także: „Kilkaset szpitali do zamknięcia?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.