Nie zwlekaj, zaszczep - wyprzedź meningokoki!

Udostępnij:
Najnowsze wyniki badania świadomości na temat meningokoków w Polsce wskazują, że prawie 70 proc. rodziców nie wie, iż inwazyjna choroba meningokokowa może mieć piorunujący przebieg
Meningokoki to groźne bakterie (Neisseria Meningitidis), które są jedną z najczęstszych przyczyn bakteryjnych zakażeń inwazyjnych. Wywołują między innymi ciężkie zapalenia inwazyjne, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) i sepsa (posocznica), określane łącznie jako inwazyjna choroba meningokokowa (IChM).

Choroba meningokokowa stanowi największe zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci w okresie pierwszych czterech lat życia. Drugi szczyt zachorowań obserwuje się wśród młodzieży. Zwiększone ryzyko zachorowania może występować w takich sytuacjach, jak podróż do obszarów o wysokim poziomie endemicznych zachorowań na chorobę meningokokową (np. afrykański pas występowania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) lub przebywanie w dużym skupisku ludzi.

Co polski rodzic wie o meningokokach?
Jak pokazują najnowsze wyniki badania świadomości przeprowadzonego przez agencję 4P Research Mix w sierpniu 2013 r. wśród rodziców, tylko 8 proc. z nich wie, że niemowlęta mogą być szczególnie narażone na zakażenie meningokokami, podczas gdy jest to grupa najwyższego ryzyka. W grupie wiekowej 15-25 lat świadomość możliwości zachorowania jest równie niska, podczas gdy zalicza się ją do grup zwiększonego ryzyka zachorowalności.

Blisko 1/3 ankietowanych nie wie, jakie są możliwe dalsze konsekwencje przebycia tej choroby.
U pacjentów, którzy przeszli meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych od 10 proc. do 20 proc. może mieć trwałe komplikacje neurologiczne, tj. uszkodzenie mózgu, słuchu, ataki padaczki. W przypadku posocznicy częstym powikłaniem na skutek martwicy są ubytki skóry, tkanek, a nawet amputacje kończyn.

- Choroba meningokokowa może wystąpić u każdego, lecz najczęściej rozpoznaje się ją u niemowląt i małych dzieci do 24 miesiąca życia, u młodzieży i u młodych osób dorosłych
– informuje dr n. med. Ryszard Konior, pracujący na oddziale neuroinfekcji i neurologii dziecięcej
w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. – Choroba ta może stanowić zagrożenie dla życia, a profilaktyka ma kluczowe znaczenie, ponieważ choroba może szybko się rozwinąć
i doprowadzić do zgonu w ciągu 24 godzin.

Wyprzedź meningokoki!
Należy wiedzieć, że przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej może być dynamiczny i nieprzewidywalny, a choroba może występować w formie sporadycznych przypadków, lokalnych ognisk zachorowań lub epidemii. Nawet w sytuacjach dobrego dostępu do opieki medycznej, ogólna śmiertelność wynosi 5-10 proc. Dlatego tak istotnymi czynnikami w procesie ochrony zdrowia są profilaktyka oraz edukacja zdrowotna.

Obecnie sposobem zapobiegania inwazyjnej chorobie meningokokowej są profilaktyczne szczepienia. W Polsce dostępnych jest kilka szczepionek. Od niedawna są także dostępne skoniugowane, czterowalentne szczepionki. Profilaktyka 4 grup meningokoków A,C,W,Y jest możliwa już po 12. miesiącu życia dziecka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.