Parlamentarzyści o zmianach w nocnej pomocy lekarskiej

Udostępnij:
Parlamentarny Zespół ds. POZ i Profilaktyki 18 kwietnia debatował na temat proponowanych zmian w nocnej pomocy lekarskiej [NPL]. Obawę członków zespołu budzi propozycja NFZ dotyczącą zasilenia poradni nocnej pomocy lekarskiej lekarzami ze specjalizacją pediatryczną i wymogi RTG i diagnostyki. Pomysł centrali NFZ uznano za nierealny i niepotrzebnie rozbudzający oczekiwania społeczne.
W debacie udział wzięli przedstawiciele resortu zdrowia, centrali NFZ, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz organizacje pozarządowe: przedstawiciele PPOZ i środowiska pielęgniarskiego. Debata obejmowała zagadnienia związane z organizacją, sposobem finansowania i funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy medycznej ze szczególnym uwzględnieniem organizacji opieki pediatrycznej, współpracy z ratownictwem medycznym i szpitalnymi oddziałami ratunkowymi.
Centrala NFZ poinformowała, że konsultowany projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zmian w NPL jest jakby pilotażem i będzie przeprowadzony na terenie woj. łódzkiego, bo tam obecne umowy NPL wygasają 30 czerwca.
Podczas obrad padły liczne pytania o szacunkową liczbę przewidywanych przez NFZ pediatrów możliwych do pracy w NPL. Po co w takiej placówce stałe zabezpieczenie diagnostyczne i rtg, gdy w uzasadnionych przypadkach obok jest SOR i szpital?
PPOZ powtórzyło negatywne stanowisko w tej sprawie przekazane Centrali NFZ i Parlamentarnemu Zespołowi ds. POZ i Profilaktyki, podkreślając, że pomysły NFZ są niebezpieczne:
- Nie ma wolnych pediatrów, wiec zostaną wyjęci z POZ i co gorsza ze szpitali z oddziałów dziecięcych. Rozwiązanie takie demontuje zabezpieczenie w tych częściach systemu. Nie da się zmieniać tylko jednego zakresu świadczeń, nie patrząc na cały system – komentuje doktor Marek Walkiewicz z PPOZ
- Konieczna jest ponowna analiza i określenie, kto i gdzie ma udzielać pomocy medycznej Polakom w nocy i w święta. Czy NPL ma przejąć szerokie diagnozowanie i leczenie Polaków, ale w godzinach wieczorowo - nocnych, czyli być superporadnią POZ na kółkach -24h? … - pyta Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Zebrani podsumowali propozycję NFZ, wskazując, że jest to niewłaściwy kierunek. Naprawy wymaga cały system zdrowia, a nie tylko jedna jego niewielka część.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.