Ministerstwo Zdrowia

Początek myślenia o zmianie sposobu kształcenia

Udostępnij:
– Nie da się zaprzeczyć, że w efekcie likwidacji staży lekarskich będziemy mieli studentów szybciej na rynku pracy. To początek zmian w kształceniu – zapowiada wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu opozycji z 2015 r., aby zlikwidować staże lekarskie, z którego rząd PiS się wycofał.

– Likwidacja stażu to wniosek Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, która podjęła w tej sprawie uchwałę. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Proszę pamiętać – wycofaliśmy się z tego pomysłu kilka lat temu, bo głównie rektorzy uczelni byli przeciw – wyjaśnia wiceminister zdrowia Piotr Bromber w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. – Proszę również pamiętać, że to nie są tylko pracownicy dydaktyczno-naukowi. To są też lekarze, którzy praktykują, leczą, mają etat pracownika dydaktycznego i pracują w szpitalu klinicznym – dodaje.

Bromber podkreśla, że „to dopiero początek, a projekt zmian będzie konsultowany”.

– Nie wiem, skąd to przekonanie, że mielibyśmy cokolwiek robić, nie konsultując tego ze studentami, z rezydentami i samorządem lekarskim, a także nie konsultując tego w wymiarze politycznym – stwierdza.
Bromber likwidację stażu określa jako „początek myślenia o zmianie sposobu kształcenia”.

– Dziś jest zupełnie inny dostęp do wiedzy niż kilka lat temu. Istotne jest to, żeby młodzi ludzie mieli umiejętność selekcji wiedzy. Jest więcej centrów symulacji, w których studenci mogą ćwiczyć praktyczne umiejętności. Każda uczelnia medyczna w Polsce kształcąca lekarzy ma dziś takie centrum. Da się zmienić proporcje i inaczej rozłożyć materiał na studiach. Chcemy dodać jeszcze jedną istotną rzecz – naukę szeroko pojętej komunikacji. Aby na uniwersytetach medycznych w przyszłym semestrze w ramach pilotażu były przeprowadzone zajęcia z komunikacji w zawodzie medyka. Z pacjentami i nie tylko. Zajęcia mają być wspólne dla studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, położnictwa, analityki medycznej, farmaceutów, fizjoterapeutów, ratowników medycznych. Moje doświadczenie jest takie, że to jest bardzo ważne, żeby była komunikacja między poszczególnymi zawodami, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji z pacjentem, która często szwankuje – mówi Piotr Bromber „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Wiceminister zapowiada, że zajęcia będą obowiązkowe.

– Będą w semestrze letnim na trzecim roku studiów, ponieważ pielęgniarstwo jest dwustopniowe. Docelowo chcemy zmienić standardy kształcenia i zajęcia z komunikacji wprowadzić na stałe – zapowiada.

Przeczytaj także: „Absolwentów nie nauczono kontaktu z pacjentem, fantom przecież nie mówi”, „Zabrakło wysłuchania opinii samorządu lekarskiego” i „Likwidacja stażu – niegodziwość”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.