Pospieszne ozusowanie umów zleceń groźne dla szpitali

Udostępnij:
Funkcjonowanie szpitali uzależnione jest od wysokiej jakości sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów. Nawet najlepiej wyposażona placówka nie ma prawa podejmowania się opieki chorych bez zapewnienia czystości i bezpieczeństwa szpitala. Groźba wypowiadania kontraktów przez firmy świadczące takie usługi staje się coraz bardziej realna. Wszystko przez planowane przez rząd pospieszne wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od umów zleceń – uważa Konfederacja Lewiatan.
Zgodnie z polskim prawem, każdy szpital ma obowiązek posiadania wyspecjalizowanych służb, odpowiedzialnych za zachowanie czystości i właściwe warunki sanitarne. Zarządzający placówkami służby zdrowia często decydują się w tym zakresie na skorzystanie z usług zewnętrznych firm, z którymi w większości przypadków podpisywane są długoterminowe kontrakty. W obliczu planowanego ozusowania stanowi to znaczące zagrożenie – koszty wynikające z przyszłego oskładkowania nie będą bowiem uwzględnione w obowiązujących umowach między szpitalami, a firmami sprzątającymi. placówki.

– Szybkie wprowadzenie składek ZUS może skutkować prawdziwą katastrofą - bezpieczeństwo funkcjonowania szpitali może być zagrożone z dnia na dzień. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli firma wypowie kontrakt szpitalowi i przestanie sprzątać, zgodnie z prawem - następnego dnia - placówka musi zostać zamknięta. Pokazuje to, jak realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów niosą ze sobą takie decyzje ustawodawców - mówi Łukasz Wais, dyrektor ds. ekonomiczno - eksploatacyjnych Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.
W związku z istotnym znaczeniem usług świadczonych przez firmy specjalizujące się w sprzątaniu szpitali, wprowadzenie minimum 12-miesięcznego vacatio legis dla ozusowania umów zleceń oraz waloryzacja umów w ramach zamówień publicznych, jest niezbędna dla zachowania wystarczającego poziomu opieki zdrowotnej w Polsce.

– W kontekście dalszego efektywnego funkcjonowania firm sprzątających i szpitali, wprowadzenie 12 miesięcznego vacatio legis dla ozusowania umów zleceń jest absolutną koniecznością. W przeciwnym razie może dojść do tragicznego w skutkach rozwiązywania umów przez wykonawców, którzy nie będą w stanie realizować kontraktów. Ucierpią na tym wszyscy: firmy sprzątające, szpitale, budżet państwa, a w szczególności my sami, czyli pacjenci. Reformy można dokonać zdecydowanie bardziej racjonalnie – do tego potrzebny jest odpowiedni okres przejściowy oraz możliwość waloryzacji dotychczasowych umów. W ten sposób z całą pewnością zwiększymy bezpieczeństwo rynku pracy oraz funkcjonowania instytucji publicznych – mówi Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.