Rewolucyjny zabieg w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Ustroniu

Udostępnij:
Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca 5 września przeprowadzili pierwszy w Polsce i jednocześnie jeden z pierwszych na świecie zabiegów leczniczego wszczepienia stentów bioabsorbowalnych, tj. ulegających całkowitemu rozpuszczeniu w ciele chorego. Pierwsi pacjenci zostali poddani tej rewolucyjnej terapii leczenia chorób naczyń w ośrodku w Ustroniu.
Zespół specjalistów z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z Ustronia pod kierownictwem dr. Marka Króla, przeprowadził zabieg angioplastyki wieńcowej u aktywnego zawodowo 55-letniego mężczyzny, u którego stwierdzono niestabilną dławicę piersiową. Pacjentowi poszerzono zmienione chorobowo naczynia wieńcowe poprzez wszczepienie dwóch stentów bioabsorbowalnych firmy Abbott Vascular.
W początkowym okresie bioabsorbowalne stenty stanowią rodzaj mechanicznego rusztowania poszerzanego naczynia oraz rezerwuar leku, który zapobiega restenozie tj. procesowi powodującemu ponowne jego zwężenie – tłumaczy dr Marek Król, ordynator I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu. Po stabilizacji poszerzanej części naczynia stenty ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Po dwóch latach nie ma po nich śladu w organizmie.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca od wielu lat zajmują się działalnością badawczą, polegającą m.in. na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych w Centrum Badawczo Rozwojowym. Prace obejmują m.in. miejscowe podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesne metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale. Opracowywane i testowane są również metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowatorskie sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca od 12 lat tworzą w Ustroniu unikatowy, wręcz na europejską skalę, model kompleksowej opieki kardiologicznej. Opieka nad pacjentem zaczyna się tu od poradni, poprzez diagnozowanie i leczenie w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, a kończy na rehabilitacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.