Sejm

Wiceminister o rozmowach z politykami – są trzy koronawirusowe konkrety

Udostępnij:
Podczas spotkania wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół poselskich w Sejmie porozumiano się w trzech sprawach – Funduszu Kompensacyjnego, darmowych testów na COVID-19 dla niektórych grup i dodatków covidowych dla pracowników niemedycznych. Nie wypracowano wspólnego stanowiska dotyczącego weryfikacji szczepień przez pracodawcę.
Fundusz Kompensacyjny
Pierwsza decyzja dotyczy powołania Funduszu Kompensacyjnego związanego ze szczepieniami przeciw COVID-19. Projekt ustawy ma być 29 listopada skierowany do Sejmu. – Ta ustawa będzie dotyczyła wyłącznie Funduszu Kompensacyjnego. Nie będą w niej zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych – poinformował wiceminister Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej zorganizowanej 26 listopada po spotkaniu z politykami w sprawie pandemii COVID-19.

Nie wiadomo, ile ma wynosić świadczenie.

Gdy w styczniu resort zapowiadał projekt, mowa była o sumach od 10 do 100 tysięcy złotych.

Testy na obecność koronawirusa
Druga sprawa – uczestnicy spotkania zgodzili się również co do darmowych testów na COVID-19 dla osób mających duży kontakt z innymi.

– Mówimy o pracownikach służby zdrowia, oświaty, ale także administracji i komunikacji miejskiej. W rozporządzeniu będzie zapisane, że każdy pracownik z wymienionych branż na swoją prośbę bezpłatnie będzie mógł wykonać test. Taka osoba nie będzie w tym czasie na kwarantannie – wyjaśnił Waldemar Kraska, dodając, że „testy mają być dobrowolne”.

Dodatki covidowe
Trzecia – wiceminister zdrowia zapewnił, że „dla pracowników niemedycznych, którzy pracują w oddziałach covidowych – tak jak było w poprzedniej fali – będzie przyznany dodatek do pracy”. Miałby to być dodatek jednorazowy, przeznaczony dla salowych i pracowników administracji placówek medycznych.

A co z weryfikacją szczepień przez pracodawcę?
Nie było rozmowy o ustawie, która umożliwia pracodawcom weryfikację szczepień.

– Pojawił się ten temat, ale nie było porozumienia, żeby coś takiego wprowadzić. Chcemy, aby te projekty, które są kontrowersyjne, były przyjmowane w pełnej zgodzie i z aprobatą wszystkich klubów – mówił wiceminister zdrowia.

Podczas konferencji spytano, czy to oznacza, że teraz każda decyzja będzie podjęta dopiero, gdy będzie jednomyślność.

– Ta większość musi być dość duża – odpowiedział Waldemar Kraska.

O sprawie poinformowały także „Gazeta Wyborcza”, Wirtualna Polska i TVN24.

Przeczytaj także: „Szanse na wspólne stanowisko ponad podziałami”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.