iStock/Główny Urząd Statystyczny

Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 roku – raport GUS

Udostępnij:
Główny Urząd Statystyczny publikuje kolejny dokument na temat problematyki zdrowia i opieki zdrowotnej, który jest kontynuacją serii „Zdrowie i ochrona zdrowia” – są w nim przedstawione dane dotyczące stanu zdrowia ludności, zasobów kadrowych, infrastruktury i ekonomicznych aspektów ochrony zdrowia. Udostępniamy 213-stronicowy raport.
Opracowanie składa się z części analitycznej i metodologicznej oraz aneksu tabelarycznego – opisuje dane pozyskiwane regularnie w ramach statystyki publicznej, dotyczące stanu zdrowia ludności, jak również zasobów kadrowych i infrastruktury opieki zdrowotnej. Podobnie jak w poprzednich latach odnosi się także do ekonomicznych aspektów ochrony zdrowia. Tekst analityczny wzbogacony jest licznymi mapami i wykresami. Uwagi metodologiczne obejmują, oprócz podstawowych wyjaśnień metodycznych, informacje o źródłach danych oraz określenia i definicje pojęć stosowane w sprawozdawczości statystycznej, będącej głównym źródłem prezentowanych danych.

W części tabelarycznej zamieszczono podstawowe dane o zdrowiu mieszkańców Polski, dane dotyczące pracowników medycznych, informacje o liczbie i działalności placówek ambulatoryjnej i stacjonarnej opieki zdrowotnej, krwiodawstwa, ratownictwa medycznego oraz pomocy doraźnej, aptek i punktów aptecznych, a także wyniki Narodowego Rachunku Zdrowia opracowanego dla lat 2017, 2018 i 2019 oraz wstępne szacunki dla roku 2020. Zaprezentowano także informacje Ministerstwa Zdrowia o nakładach na ochronę zdrowia wg metodologii ujętej w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art. 131c (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285).

Tablice odnoszące się do opieki zdrowotnej opracowano głównie na podstawie wyników badań statystycznych GUS, a także na podstawie danych:
– Ministerstwa Zdrowia,
– Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
– Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego,
– Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
– Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego,
– Narodowego Centrum Krwi,
– Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera,
– pozyskanych od wojewodów,
– Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 roku.

Wkrótce na stronie internetowej „Menedżera Zdrowia” szczegółowo omówimy publikację.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.