III edycja Master of Polish Drug Policy zakończona

Udostępnij:

Po raz trzeci uhonorowano tytułem Master of Polish Drug Policy osoby, które działają na rzecz zmian, wnikliwie oceniają rzeczywistość i proponują konieczne korekty.

Wyróżnienie to jest wyrazem wdzięczności i docenienia działalności w zakresie kształtowania polskiej polityki lekowej zgodnie z oczekiwaniami oraz potrzebami pacjentów, środowiska naukowego i medycznego.



Laureatów zaprezentowano podczas gali kończącej pierwszy dzień konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy. Przybyłych na uroczystość gości powitał Adam Michalak, prokurent wydawnictwa Termedia. Następnie Marzena Sygut-Mirek, dyrektor Działu Dziennikarskiego, w krótkim wystąpieniu przybliżyła historię oraz kryteria przyznawania tytułu Master of Polish Drug Policy.

W imieniu członków Kapituły nagrody (w której zasiadają Marzena Sygut-Mirek, dyrektor Działu Dziennikarskiego Termedii, Małgorzata Solarczyk, dyrektor konferencji, oraz członkowie Rady Naukowej konferencji: prof. Marcin Czech, dr n. społ. Jarek Frąckowiak, dr n. med. Włodzimierz Kubiak, oraz Janusz Michalak, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego", prezes Zarządu Wydawnictwa Termedia) laudacje wygłosił prof. Marcin Czech, który również wręczył nagrodzonym statuetki i dyplomy.

Laureaci:


Prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda – konsultant krajowa w dziedzinie hematologii, wiceprezes Polskiej Grupy ds. Białaczek u Dorosłych (Polish Adult Leukemia Group) oraz członek Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków (Polish Lymphoma Research Group).


Prof. Ewa Lech-Marańda jest specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii, transplantologii klinicznej i immunologii klinicznej. Zaangażowała się w prace nad projektem pilotażu Krajowej Sieci Hematologicznej. Ma się on opierać na trzech elementach: referencyjności ośrodków hematologicznych i wzajemnej współpracy między nimi, zapewnieniu koordynowanej i kompleksowej opieki opartej na ścieżkach pacjentów we wszystkich objętych pilotażem ośrodkach, monitorowaniu jakości procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz jakości funkcjonowania nowego modelu organizacyjnego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa rokowania i wydłużenie 5-letnich przeżyć pacjentów z nowotworami krwi.


Dr hab. n. farm. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP – dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz European Geriatric Medicine Society, ekspert Zespołów do Spraw Opieki Farmaceutycznej oraz wypracowania rozwiązań dla farmacji przy Ministerstwie Zdrowia.

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska jest specjalistką w zakresie oceny poprawności farmakoterapii osób starszych. Była kierownikiem projektu „Opieka farmaceutyczna w geriatrii”. W jego trakcie farmaceuci aptek ogólnodostępnych – po odpowiednim przeszkoleniu z farmakoterapii geriatrycznej – optymalizowali leczenie starszych chorych z ciężką wielolekowością. Koordynowała ministerialny Pilotaż Przeglądów Lekowych.

Uhonorowana zespołową Nagrodą Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe w 2020 r. w zakresie stworzenia w Poznaniu pierwszych w Polsce punktów opieki farmaceutycznej dla osób po 70. roku życia z ciężką wielolekowością.


Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak – konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dla województwa lubelskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, członek Krajowej Rady ds. Neurologii.

Od 2021 r., gdy został prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, w polskiej neurologii doszło do przełomowych zmian polegających zarówno na modyfikacji programów lekowych, jak i na wprowadzeniu przełomowych leków, tak ważnych dla polskich pacjentów. Profesor jest współtwórcą wytycznych w zakresie rozpoznawania i klasyfikacji zapalenia nerwu wzrokowego.

Od początku 2024 r. jest kierownikiem projektu „Przewidywanie, monitorowanie i spersonalizowane zalecenia dotyczące zapobiegania i łagodzenia demencji (COMFORTAGE )”, który będzie realizowany we współpracy z 38 partnerami z całej Unii Europejskiej. Stworzenie nowego modelu opieki stanie się innowacyjnym rozwiązaniem pomagającym zapobiegać, monitorować i zarządzać postępem chorób i niepełnosprawności związanych z wiekiem, zwłaszcza demencji i chorób otępiennych.


Firma PEX

1. dr Jarek Frąckowiak, prezes PEX
2. Tomasz Kiełczewski, dyrektor konsultingu
3. Magdalena Nowak, kierownik Działu Market Access
4. dr Nikodem Dymski, data science
5. Justyna Holka, specjalistka

Zespół PEX zrealizował, wpływając bezpośrednio na kształt zapisów prawa i wiedzę profesjonalistów, a także społeczną – tylko w ostatnich 2 latach – kilkadziesiąt projektów analityczno-symulacyjnych związanych z różnymi aspektami zmian w polityce lekowej, głównie w ustawie refundacyjnej. Przedstawiciele PEX brali udział w negocjacji zapisów ustawy, a raporty przygotowywane przez firmę zdaniem organizacji branżowych i urzędników przyczyniły się do racjonalizacji zapisów ustawy (w tym usunięcia niektórych przepisów). Zespół bierze udział w debacie publicznej – od publikacji w mediach branżowych i tzw. dużych mediach po uczestnictwo np. w posiedzeniach komisji parlamentarnych. W roku 2024 mimo przyjęcia DNUR nadal realizowane są przez PEX kolejne projekty – nie tylko komercyjne, ale także często pro bono. Przykładem jest projekt badawczy „Produkcja i rozwój API oraz form gotowych leków w Polsce – koszty, szanse i bariery”. Jego wyniki przedstawione zostały w trakcie konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia” Aktualnie PEX jest zaangażowany w przedsięwzięcia dotyczące nowelizacji ustawy refundacyjnej i finansowania budowy fabryk API, FDF, centrów R&D w Polsce.


Przeczytaj także:
„Master of Polish Drug Policy – prezentujemy laureatów”
„Master of Polish Drug Policy – gratulujemy nagrodzonym!”


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.