Jest już nowy numer "Menedżera Zdrowia"!

Udostępnij:
Peerelyzacja służby zdrowia - to temat przewodni najnowszego numeru "Menedżera Zdrowia". Czy rzeczywiście nam grozi? Co tak naprawdę kryje w sobie plan Radziwiłła? I w jakiej rzeczywistości obudzimy się, gdy zostanie wprowadzony? Zachęcamy do lektury!
Czytaj m.in.:
Trzy koła dobre, Maciej Biardzki
Trzynaście obietnic, zrealizowano: cztery, Grzegorz Ziemniak

W numerze także:
Nie jestem i nie będę cenzorem
rozmowa ze Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Senatu.
- Należy rozważyć, by w przyszłości oddzielić zatrudnienie w podmiotach publicznych od prowadzenia własnej praktyki i pracy w podmiotach prywatnych. Lekarz powinien dokonać wyboru – albo pracuje w publicznej, albo w prywatnej służbie zdrowia – mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Sześć procent

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, odpowiada w swoim felietonie na zarzuty przeciwników
Chór krytyki za niewystarczające tempo wzrostu nakładów na zdrowie musi dziwić – pisze.

Relikt ordynatorski
Jarosław J. Fedorowski
Świat się zmienia, a my wciąż tkwimy w przestarzałym, ordynatorskim modelu zarządzania szpitalami. Skończmy z feudalnym rozbiciem dzielnicowym w szpitalach

Sztuka przetrwania w AOS

Iwona Magdalena Aleksandrowicz
Opracowania naukowe są przed publikacją poddawane ocenie niezależnych recenzentów. Gdyby podobne procedury były stosowane w przypadku projektów aktów prawnych, zupełnie inaczej wyglądałoby uzasadnienie projektu rozporządzenia ustalającego nowe kryteria wyboru ofert, zwłaszcza w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Bezwzględny priorytet
Zespół autorów Uczelni Łazarskiego
Zmniejsza się umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, oraz chorób naczyń mózgowych, natomiast trend wzrostowy wykazuje w ostatnich latach zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób aorty i tętnic obwodowych. Prezentujemy fragmenty raportu „Chirurgia naczyniowa w Polsce – zielona księga”.

Dużo wcale nie oznacza bezpiecznie
rozmowa z prof. Piotrem Andziakiem, konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii naczyniowej
- Już w tej chwili w wielu regionach, np. na Śląsku i Mazowszu, ośrodków chirurgii naczyniowej jest za dużo. Wstrzymajmy się z tworzeniem nowych do czasu opublikowania map potrzeb zdrowotnych – mówi prof. Andziak.

Próg ryzyka
Debata Instytutu Zdrowia i Demokracji: co dalej ze szczepieniami w Polsce

Jazda po bandzie
Łukasz Chmielecki
Lekarze, rozpoczynając prywatną praktykę lekarską, najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą. Tymczasem to najbardziej ryzykowna forma prowadzenia firmy medycznej. Warto pomyśleć o mniej ryzykownych ramach działalności.

Wojna na słowa
Rafał Janiszewski
Zmiany w ustawie o działalności leczniczej to nie tylko odstąpienie od dotychczasowego nazewnictwa (z przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego na zakład leczniczy), ale szereg modyfikacji mających na celu dekomercjalizację pomiotów realizujących leczenie za pieniądze publiczne. Słowa mają tu ogromne znaczenie, bo niosą za sobą poważne skutki prawne. Jakie?

Wygaszanie publicznej służby zdrowia

Krzysztof Bukiel
- Dla wielu Polaków rządy koalicji PO-PSL kojarzyć się będą z „wygaszaniem” całych branż, jak np. górnictwo lub stocznie. Podobnie będzie z publiczną służbą zdrowia w najbliższym czasie.

O czym milczy minister Radziwiłł
Jakub Szulc
Wraz z „założeniami” przy okazji planowanej likwidacji NFZ, wrócił temat ubezpieczenia obywatelskiego, czyli tzw. ubezpieczenia na dowód. Kto zatem będzie płacił składkę?
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.