Current issue
Archive
Videos
Articles in press
About the journal
Supplements
Editorial board
Reviewers
Abstracting and indexing
Subscription
Contact
Instructions for authors
Publication charge
Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
|
4/2024
vol. 126 Varia
Zarys dokonań naukowych profesora Wiktora Feliksa Szokalskiego
Aleksandra Ziemba
1, 2
,
Anna Hitnarowicz
1, 3
,
Erita Filipek
4
KLINIKA OCZNA 2024, 126, 4: 207-208
Online publish date: 2024/12/30
Article file
- KO-00496_PL.pdf
[0.25 MB]
ENW EndNote
BIB JabRef, Mendeley
RIS Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
Wiktor Feliks Szokalski (1811–1891) z powodu trudnej sytuacji historycznej na ziemiach polskich XIX wieku kształcił się poza ich granicami, w Niemczech i Francji. Konieczność podporządkowywania się obcym zwierzchnikom miała negatywny wpływ na sytuację uniwersytetów, działalność naukową i edukację w tamtym okresie. Po odbyciu studiów i szkoleń wrócił do kraju, gdzie kontynuował swoje badania, kształcąc kolejne pokolenia specjalistów. Był znanym lekarzem, naukowcem, spo-łecznikiem i nauczycielem. Autor ponad 200 prac naukowych. Nazywany jest ojcem polskiej okulistyki. W niniejszym artykule przedstawiamy rys działalności naukowej uczonego.
W 1828 roku Wiktor Feliks Szokalski rozpoczął studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego [1]. Z powodów politycznych był zmuszony przerwać je w trakcie trzeciego roku nauki i wyemigrował do Niemiec [1, 2]. Tam kon-tynuował studia i w 1834 roku uzyskał tytuł doktora medycyny, broniąc pracę O twarzy Hipokratesa (De facie Hippocratica) [1]. Brak możliwości praktykowania zawodu na ziemiach niemieckich był powodem przeprowadzki do Paryża. Tam uczony po raz trzeci podjął studia na kierunku lekarskim i szczególnie zainteresował się okulistyką. Był uczniem i asystentem światowej sławy okulisty Juliusza Siechela [1, 3]. W 1839 roku po raz drugi zyskał tytuł doktora po napisaniu rozprawy doktorskiej O podwójnym widzeniu jednoocznym lub podwójnym widzeniu w jednym oku (La diplopie unioculaire ou la doublevision d „un oeil) [1, 2]. W tym czasie prowadził również wykłady, seminaria i kursy, pisał artykuły m.in. do czasopisma „L’Esculape” oraz był członkiem wielu towarzystw medycznych [3]. Przedłożywszy rozprawę O ośrodkach mózgowych funkcji wzrokowej, wy-grał konkurs na stanowisko kierownika w nowo utworzonej Katedrze Oftalmologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak ze względów politycznych nie doszło do objęcia stanowiska [2].
W latach 50. XIX wieku powrócił do Polski, gdzie po raz kolejny musiał zdać egzamin lekarski. Został konsultantem, a później Lekarzem Naczelnym Instytutu Oftalmicznego
w Warszawie [1, 2].
Prężny rozwój okulistyki w Europie niejako wymusił konieczność zmian na ziemiach polskich. Niezbędnym elementem było stworzenie podręcznika okulistyki dla studentów
i lekarzy. Zadania podjął się Wiktor Szokalski, który w 1870 roku w Warszawie wydał pierwszy polski podręcznik okulistyki pt. Wykład chorób przyrządu wzrokowego człowieka [1, 4].
Po kilku latach pracy dzieło składało się z 2 tomów i zawierało 370 drzeworytów. Stanowiło wówczas jedyne polskie fachowe kompendium wiedzy okulistycznej. W podręczniku autor stworzył i usystematyzował polskie słownictwo okulistyczne. Szo-kalski opisał w nim również do dziś aktualne badanie pola widzenia wraz z określeniem jego granic
i ubytków. Określił, w jaki sposób należy przeprowadzać badanie dna oka, oraz scharakteryzował cechy prawidłowego dna. Przedstawił wiele metod pomiaru ostrości wzroku i badania siatkówki. Poruszał tematykę ślepoty, niedowidzenia, światło-wstrętu oraz fotopsji. Zaobserwowane i opisane przez Szokalskiego zjawisko wystąpienia światłowstrętu, który był przyczyną powstania bólu u osób niewidomych, do dziś pozostaje niewyjaśnione [1, 4, 5].
Wybitne odkrycia Wiktora F. Szokalskiego znacząco wyprzedzały epokę, w której żył i działał. Zauważył, że do powstawa-nia wrażeń wzrokowych dochodzi przy współudziale siatkówki i ośrodków mózgowych oraz że można sztucznie wywołać wrażenia wzrokowe i barwne w mózgu bez bezpośredniego pobudzenia siatkówki. Jest to obecnie przedmiotem badań nad tzw. sztucznym widzeniem [1]. W dziele O odczuwaniu kolorów w stanie fizjologicznym i patologicznym oka opisał swoje spostrzeżenia dotyczące dziedziczenia zaburzeń widzenia barwnego [1, 3]. Zaobserwował też, że wadę tę przenoszą kobiety, a częściej chorują mężczyźni [1]. W 1864 roku Szokalski przedstawił przyrząd swojego pomysłu do mierzenia wrażliwości siat-kówki na światło. Współcześnie podobną technikę wykorzystuje się podczas perymetrii statycznej [1]. Był prekursorem kon-cepcji nieświadomości. W pracy Fantazyjne objawy zmysłowe przedstawił oryginalną teorię snów na wiele lat przed Zygmun-tem Freudem [2].
Wiktor F. Szokalski był autorem ponad 200 artykułów publikowanych w języku polskim, niemieckim i francuskim o tema-tyce okulistycznej chirurgicznej, ale też z zakresu
fizjologii, anatomii, historii medycyny [1–3]. Życie Wiktora Feliksa Szokalskiego wzbudza zainteresowanie i szacunek
w środowisku lekarskim do dziś. Był człowiekiem niezwykle zaangażowanym w rozwój nauki, który równocześnie bezintere-sownie niósł pomoc chorym.
OŚWIADCZENIAAutorki deklarują brak konfliktu interesów. Praca nie uzyskała finansowania zewnętrznego. Zgoda Komisji Bioetycznej nie była wymagana.Piśmiennictwo1. Grzybowski A, Winiarczyk I. Ciekawe życie ojca polskiej okulistyki Wiktora Feliksa Szokalskiego (1811–1891) – w dwustulecie uro-dzin. Klinika Oczna 2011; 113: 7-9. 2.
Ludzie Medycyny. Wiktor Feliks Szokalski [editorial]. Świat Lekarza 2015; 4 (40). Dostępne na: https://swiatlekarza.pl/wiktor-feliks-szokalski/. 3.
Grzybowski A. Forgotten achievements of Polish retinal research in international ophthalmology. Acta Ophthalmol 2012; 90: 193-198. 4.
Szokalski W. Wykład chorób przyrządu wzrokowego człowieka. T. 1–2. Warszawa 1869-1870. 5.
Orłowski W. W stulecie nowoczesnego polskiego podręcznika okulistyki. Klinika Oczna 1969; 39: 919-921.
|
|