Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W leczeniu łuszczycy domowa fototerapia tak samo skuteczna jak leczenie w gabinecie

Udostępnij:

Wyniki badania skuteczności leczenia światłem wykazały, że fototerapia domowa w leczeniu łuszczycy plackowatej i kropelkowej jest tak samo skuteczna jak fototerapia wykonywana w gabinecie lekarskim.

Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii przeprowadzili pragmatyczne, otwarte, randomizowane badanie porównawcze oceniające skuteczność 12-tygodniowego leczenia wąskopasmową fototerapią ultrafioletową B stosowaną w domu (n = 393) i w gabinecie lekarskim (n = 390).

W okresie od 1 marca 2019 r. do 4 grudnia 2023 r. w 42 akademickich i prywatnych gabinetach dermatologicznych w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 783 pacjentów z łuszczycą plackowatą lub kropelkową (średni wiek 48 lat; 48 proc. kobiet), których obserwowano do czerwca 2024 r. Na początku badania średnie wyniki w skali Physician Global Assessment (PGA) i średni wynik w indeksie jakości życia u dermatologów (DLQI) wynosiły odpowiednio 2,7 i 12,2.

Dwoma współistniejącymi pierwszorzędowymi punktami końcowymi były wynik PGA ≤1, wskazujący na czystą lub prawie czystą skórę, oraz wynik DLQI ≤5.

Po 12 tygodniach wynik PGA ≤1 uzyskano u 32,8 proc. pacjentów stosujących fototerapię domową i u 25,6 proc. pacjentów poddawanych fototerapii w gabinecie lekarskim (P <0,001). Po tym okresie wynik DLQI ≤5 osiągnięto odpowiednio u 52,4 proc. i 33,6 proc. pacjentów leczonych w domu i w gabinecie lekarskim (P <0,001). Podobne korzyści zaobserwowano u wszystkich typów skóry Fitzpatricka. Większy odsetek pacjentów stosował fototerapię domową (51,4 proc.) niż w gabinecie lekarskim (15,9 proc.) (P <0,001).

– Dane te potwierdzają zasadność stosowania fototerapii domowej jako pierwszej linii leczenia łuszczycy – stwierdził dr Joel M. Gelfand, dyrektor Centrum Leczenia Łuszczycy i Fototerapii na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii, dodając, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostępności fototerapii domowej i biurowej dla pacjentów.

Wyniki swoich badań naukowiec przedstawił na spotkaniu Grupy ds. Badań i Oceny Łuszczycy i Łuszczycowego Zapalenia Stawów w ramach Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) 2024, którego równoczesna publikacja miała miejsce 25 września w czasopiśmie „JAMA Dermatology”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.