PAP/Tomasz Gzell

Co z pilotażem centrów zdrowia psychicznego? ►

Udostępnij:

– W przypadku pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakładamy powstanie nowego systemu – od 1 lipca 2025 r. Do tego czasu wstrzymujemy tworzenie kolejnych centrów – zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

11 października w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie psychiatrów i psychologów z wiceministrem zdrowia Wojciechem Koniecznym w sprawie przyszłości pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i ostatecznego kształtu rozwiązań systemowych mających obowiązywać od 1 lipca 2025 r.

Co ustalono?

Do 17 października żaden z uczestników nie rozmawiał o tym publicznie – dopiero tego dnia więcej informacji o pilotażu przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, który podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia  odpowiedział na pytanie posłanki Koalicji Obywatelskiej Elżbiety Polak.

– W przypadku pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakładamy powstanie nowego systemu – od 1 lipca 2025 r. Do tego czasu wstrzymujemy tworzenie kolejnych centrów – z różnych powodów, między innymi finansowo-technicznych. Zasady ich tworzenia, które są opisane w obowiązującej ustawie, są niekorzystne dla tych ośrodków, które powstałyby i działały pół roku – wyjaśnił Konieczny, podkreślając, że konieczna jest ewaluacja pilotażu. 

Wiceminister poinformował, że etap przejścia z zakończenia pilotażu na rozpoczęcie działalności „koszykowej” – by pilotaż mógł przekształcić się w funkcjonujący na co dzień system – nie został jeszcze ustalony. Przewidywane są rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Planując pilotaż, nie określiliście jego końca. Musimy to poprawić – zwrócił się do uczestniczących w posiedzeniu polityków z Prawa i Sprawiedliwości.

Fragment posiedzenia poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/3004782E4.

Pilotaż jest skuteczny
O zdrowiu psychicznym Polaków rozmawialiśmy w trakcie sesji pod tytułem „Debata o zdrowiu psychicznym Polaków. Nowy model opieki nad pacjentem” podczas konferencji Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny w Warszawie. Uczestniczył w niej Tomasz Rowiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Pilotaż jest skuteczny, co jednoznacznie wynika z zebranych danych – oznajmił.


– Porównując obszary objęte i nieobjęte pilotażem, wyraźnie widać, że tam, gdzie jest prowadzony, istotnie zmniejszyła się liczba zwolnień lekarskich, nawet o 4000 dni na 100 tys. mieszkańców, a także radykalnie obniżyła się liczba hospitalizacji. Ponadto ciężko chorzy mają zapewniony lepszy dostęp do leków, o czym świadczy kilkudziesięcioprocentowy wzrost wykupu recept zapewniających kontynuację terapii po hospitalizacji. Szacunkowe dane wskazują, że na zredukowaniu jedynie liczby zwolnień lekarskich, dzięki działaniom centrów zdrowia psychicznego, w perspektywie dwóch lat budżet zyskałby 0,5 mld zł oszczędności – tłumaczył ekspert.

– Jeśli chodzi o usługi publiczne w polskiej ochronie zdrowia, jesteśmy w takim momencie, który już się nie powtórzy. Mamy trzy możliwe scenariusze. Pierwszy zakłada, że sprawdzany model zostanie wdrożony w całej Polsce. Będzie to wymagało dużo pracy legislacyjnej w postaci zmian kilku rozporządzeń oraz co najmniej trzech ustaw. Jednak jest do przeprowadzenia i jest optymalny, ponieważ dzięki analizom dotychczasowych efektów pilotażu znamy ryzyka i wiemy, jak poprowadzić zmianę. Drugi scenariusz zakłada kompromis, a trzeci powrót do starego systemu, który nie działa – podsumował dr Tomasz Rowiński.


Przeczytaj także: „Pilotaż centrów zdrowia psychicznego – rozporządzenie”, „Więcej centrów zdrowia psychicznego”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.