123RF

Krajowa Sieć Kardiologiczna – projekt ustawy w konsultacjach

Udostępnij:

Wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i modelu zarządzania opieką kardiologiczną – to zakłada przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który jest skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Kto wejdzie do sieci?
Zgodnie z projektem podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Kardiologiczną (KSK). Strukturę KSK mają tworzyć ośrodki kardiologiczne I poziomu zabezpieczenia oraz ośrodki kardiologiczne drugiego poziomu zabezpieczenia.

Placówki medyczne zakwalifikowane do KSK będą mogły tworzyć centra doskonałości kardiologicznej, wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych układu krążenia. Niezakwalifikowane do KSK jednostki, które mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia będą mogły współpracować z ośrodkami zakwalifikowanymi do KSK w zakresie sprawowania i koordynacji opieki kardiologicznej, stanowiąc tzw. ośrodki współpracujące. Jednak do realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii uprawnione mają być wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK.

Z kolei, jeśli chodzi o świadczenia gwarantowane kardiologii interwencyjnej (na przykład leczenie zawału serca), uprawnione mają być wyłącznie podmioty lecznicze wchodzące w skład KSK, ale z wyjątkiem świadczeń udzielanych w stanach nagłych

Monitorowanie jakości
Monitorowanie jakości opieki kardiologicznej w ramach KSK ma prowadzić Narodowy Funduzs Zdrowia, we współpracy z ośrodkiem koordynującym KSK – Narodowym Instytucie Kardiologii im. Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Projekt ustawy przewiduje utworzenie Krajowej Rady Kardiologicznej, która będzie pełniła funkcję opiniodawczo-doradczą dla ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kryteria kwalifikacji na poszczególne poziomy w KSK mają uwzględniać między innymi liczbę i kompetencje personelu medycznego i potencjał diagnostyczno-terapeutyczny danego ośrodka, liczbę i rodzaj wykonywanych procedur medycznych lub liczbę pacjentów leczonych przez dany ośrodek. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych na poszczególne poziomy KSK i okresowej weryfikacji spełniania kryteriów przez podmioty zakwalifikowane do KSK ma dokonywać prezes NFZ. Weryfikacja ma być dokonywana co dwa lata.

Dwalata karencji
Projekt przewiduje okres dwuletniej karencji na spełnienie przez podmioty lecznicze wymagań niezbędnych do przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy.

Podmioty lecznicze, które zawarły z NFZ umowę na diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy wejdą do KSK, a umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawarte przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, zachowają ważność. Pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej zostanie przeprowadzona w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, w oparciu o kryteria określone w ustawie i szczegółowe kryteria określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na mocy upoważnienia zawartego w ustawie.

Projektowana ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem kilku zapisów, dotyczących konkretnych typów świadczeń, które mają wejść w życie po upływie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Projekt w całości poniżej.



Załącznik do projektu dostpęny jest na stronie internetowej: www.legislacja.rcl.gov.pl/dokument689715.

Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-ok@mz.gov.pl.

Przeczytaj także: „Lista leków o ugruntowanej skuteczności – kardiologia”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.