123RF

To pacjent zdecyduje o formie kontaktu z lekarzem

Udostępnij:
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie teleporad udzielanych w podstawowej opiece zdrowotnej – wynika z niej, że to pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z porady zdalnej. W przypadku podejrzenia nowotworu i pogorszenia się stanu osoby przewlekle chorej porada przez telefon nie będzie możliwa.
To, że będą zmiany dotyczące teleporad, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział 5 marca. – Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – stwierdził.

8 marca na Twitterze oficjalnie poinformował o zmianach.



Co zmieniły nowe przepisy?

Zgodnie z nowelizacją wizyta może się odbyć wyłącznie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, a zatem nie zdalnie:
– gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady. Z tym, że lekarz czy pielęgniarka może, bez dokonania badania pacjenta, wydać zaświadczenie, a także wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej (art. 42 ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 15b ust. 2 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej),
– podczas pierwszej wizyty realizowanej przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ, wskazanych w deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki POZ,
– w związku z chorobą przewlekłą, w której przebiegu doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
– w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej,
– dzieciom do szóstego roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.

Pierwotny projekt zakładał, że udzielanie teleporad nie będzie obejmowało dzieci do szóstego roku życia i seniorów od 65. roku życia – miał obowiązywać już od 1 marca, ale zgodnie skrytykowało go środowisko medyczne i przedłużono prace nad nim.

Jeśli chcesz ściągnąć nowelizację, kliknij w: Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w podstawowej opiece zdrowotnej.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.