123RF

Zmiany w zarządzeniu NFZ – chodzi o certyfikaty akredytacyjne

Udostępnij:

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia publikuje zmiany w zarządzeniu w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – dotyczą one certyfikatów akredytacyjnych i zasad korzystania ze współczynników korygujących.   

Niniejsze zmiany są następstwem wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 24 maja 2024 r. w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Z uwagi na powyższe rozporządzenie prezes NFZ dokonał zmiany przepisu dotyczącego certyfikatów akredytacyjnych – zgodnie z rozporządzeniem uelastycznienia zasad uwzględniania certyfikatów akredytacyjnych, które jest ściślej powiązane ze spełnianiem przez świadczeniodawcę określonych wymogów jakościowych, a w konsekwencji zasady te staną się również bardziej sprawiedliwe wobec świadczeniodawców.

Nowa regulacja dotycząca umożliwienia skorzystania ze współczynników korygujących dla zakresów wyodrębnionych w ramach PSZ, rozliczanych ceną jednostki rozliczeniowej, będzie dotyczyć tylko świadczeniodawców, którzy we wskazanym okresie przekażą certyfikat akredytacyjny ważny do końca okresu rozliczeniowego. W pozostałych przypadkach certyfikat akredytacyjny będzie uwzględniany tylkow odniesieniu do odpowiedniej części okresu rozliczenia, zgodnie z regułami zawartymi w dodawanych w §
15 ust. 2a i 2b.

Ponadto w zarządzeniu zawarto przepis przejściowy, zgodnie z którym w bieżącym okresie rozliczeniowym oraz w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 r. regulacja zawarta w dodawanym § 15 ust. 2b, zgodnie z którą w przypadku upływu terminu ważności certyfikatu akredytacyjnego w trakcie trwania okresu rozliczeniowego odpowiedni współczynnik korygujący ma zastosowanie tylko do ostatniego miesiąca ważności tego certyfikatu, nie będzie miała zastosowania do świadczeniodawców, którzy przekazali certyfikaty akredytacyjne zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami, to jest przekazali takie certyfikaty, ważne przynajmniej przez jeden dzień tego okresu, w terminie do końca lutego 2024 r.

Szacowane koszty wdrożenia projektowanej regulacji w 2024 r. wyniosą ok. 3,4 mln zł.

Wynikają one ze zwiększenia wartości świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu dla sześciu świadczeniodawców, którzy uzyskali pozytywny wynik przeglądu akredytacyjnego, w związku z zastosowaniem odpowiednich współczynników korygujących począwszy od lipca 2024 r. (to jets za sześć miesięcy bieżącego okresu rozliczeniowego).

Udostępniamy zarządzenie w całości.



Przeczytaj także:
 „Sieć się spruła”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.