Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Miejscowe leczenie biologiczne wyprysku rąk

Udostępnij:

Leki biologiczne w postaci miejscowej byłyby idealnym rozwiązaniem dla chorych z przewlekłymi, opornymi na leczenie dermatozami miejscowymi. Na łamach "The Lancet" przedstawiono jeden z pierwszych tego typu leków.

Przewlekły wyprysk dłoni jest zapalną, swędzącą, często bolesną chorobą dłoni i nadgarstków, która silnie wpływa na jakość życia i możliwości zawodowe pacjentów.

Jak podają dane literaturowe roczny koszt społeczny (zwolnienia z pracy, wizyty kontrolne itp.) choroby na jednego pacjenta wynosi od około 10 do 40 tys. złotych (!). Aż 57 proc. pacjentów korzysta częściej niż średnia populacyjna ze zwolnień lekarskich, a aż do 25 proc. podaje utratę lub zmianę pracy z powodu wyprysku dłoni.

Powyższe zależności są szczególnie widoczne u osób z umiarkowaną do ciężkiej postacią choroby. Dla tej grupy chorych opracowano delgocytynib, miejscowy inhbitor kinaz janusowych, którego skuteczność i bezpieczeństwo zwalidowano w dwóch dużych badaniach randomizowanych, DELTA 1 i 2, przeprowadzonych w ponad 50 ośrodkach badawczych (w tym polskich) z udziałem 960 chorych.

Pacjenci dorośli z umiarkowanym do ciężkiego przewlekłym wypryskiem rąk zostali losowo przydzieleni w proporcji 2:1 do grupy otrzymującej delgocytynib w kremie 20 mg/g lub nośnika w postaci kremu dwa razy na dobę przez 16 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był wynik w skali IGA-CHE wynoszący 0 (bez zmian) lub 1 (prawie wyraźny, definiowany jako jedynie ledwo zauważalny rumień).

Po niemal 4 miesiącach leczenia u istotnie większego odsetka pacjentów poddanych miejscowemu leczeniu biologicznemu uzyskano wynik 0 lub 1 w podanej skali; w obu badaniach było to odpowiednio 20 vs 10 proc. oraz 29 vs. 7 proc. Odsetek pacjentów, którzy zgłosili działania niepożądane, był podobny w przypadku delgocytynibu (45 proc. badaniu DELTA 1 i 46 proc. w DELTA 2) i nośnika w postaci kremu (odppowiednio 51 i 45 proc.). Najczęstsze działania niepożądane, które wystąpiły u co najmniej 2 proc. pacjentów, były podobne w obu grupach leczenia i obejmowały zachorowanie na COVID-19 i zapalenie błony śluzowej nosa i gardła.

Powyższe wyniki potwierdzają korzyści ze stosowania delgocytynibu w kremie jako potencjalnej opcji leczenia pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego przewlekłym wypryskiem rąk, którzy nie są w stanie odpowiednio kontrolować choroby za pomocą podstawowych zasad pielęgnacji skóry i miejscowych kortykosteroidów.

Menedzer Zdrowia facebook

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.