123RF

GIS: nie brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy

Udostępnij:

Główny Inspektor Sanitarny zapewnił, że nie brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy. Podkreślił, że chodzi o trzyskładnikowe szczepionki ze zmniejszoną zawartością antygenów.

- Na rejonach powodziowych dystrybuujemy dziesiątki tysięcy szczepionek na tężec bez najmniejszych problemów – powiedział szef GIS dr Paweł Grzesiowsk na konferencji prasowej. Dodał, że trafiają one do punktów szczepień poprzez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Zapewnił, że w woj. opolskim i dolnośląskim działa dużo punktów szczepień, a wielu lekarzy rodzinnych otworzyło nowe punkty.

Informacje w zakresie dostępnych punktów szczepień zamieszczane są na stronach internetowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie NFZ, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia. Pacjenci w przypadku poważnej rany powinni zgłosić się na SOR.

Szczepienia na terenach powodziowych dla funkcjonariuszy

W wyniku zalania różnych terenów i obiektów istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę (np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, a także znacznie rzadziej na wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny).

Eksperci w rekomendacjach wskazują jednak, że obecnie nie ma konieczności masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Portal Prawo.pl przypomina, że początkowo rząd chciał zobowiązać do szczepień policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, ale wycofał się z tego.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Projektowane przepisy zakładły, że w przypadku możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, policjant, funkcjonariusz i strażak jest obowiązany poddać się szczepieniom ochronnym. Podkreślono, że nie dopuszcza się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie występuje szkodliwy biologiczny czynnik chorobotwórczy, jeżeli nie posiada on wymaganych szczepień ochronnych - czytamy portalu Prawo.pl.

W wersji projektu ustawy, który trafił do Sejmu słowo musi zastąpiono słowem może, znosząc obowiązek. Ustawa jest obecnie procedowana w Sejmie.

We wtorek, 1 października, sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 zarekomendowała większość z ponad 50 zgłoszonych poprawek do projektu specustawy dotyczącej wsparcia w związku z kataklizmem.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.