Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

4,6 mln euro na projekt dotyczący RT w pozycji pionowej

Udostępnij:

Naukowcy z Europy realizują projekt badawczy „UPright radiotherapy: Learning Innovation Fellowship and Training”, zmierzający do opracowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii radiacyjnej dla pacjenta w pozycji pionowej. Mogłyby one poprawić światowy dostęp do zaawansowanych terapii przeciwnowotworowych. W projekcie uczestniczą też fizycy z UJ – prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal.

– Tradycyjnie podczas radioterapii pacjenci są leczeni w pozycji leżącej, podczas gdy wiązka promieniowania jest prowadzona wokół ciała za pomocą suwnicy, co pozwala na skierowanie jej na cel pod dowolnym kątem – czytamy na stronie UJ. Projekt UPright radiotherapy: Learning, Innovation, Fellowship and Training (UPLIFT) koncentruje się na innowacyjnej i obiecującej technologii upRT, która umożliwia pacjentom poddanie się radioterapii w pozycji pionowej. Według naukowców takie podejście może przynieść korzyści kliniczne, jednocześnie oszczędzając przestrzeń i redukując koszty — dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że zaawansowane metody leczenia stają się dostępniejsze na całym świecie.

Dostępniejsza radioterapia

– Projekt ma na celu wykształcenie ekspertów, którzy będą poszukiwać odpowiedzi na kluczowe pytania związane z tą nową metodą, w obszarach planowania leczenia, pracy klinicznej i projektowania aparatury – wskazuje dalej Uniwersytet Jagielloński. 

UPLIFT uzyskał finansowanie w wysokości 4 milionów euro z programu Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) oraz dodatkowo 600 tys. euro ze Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI). W przedsięwzięciu uczestniczy 15 czołowych instytucji naukowych i partnerów przemysłowych z całej Europy. Oczekuje się, że ich wysiłki zrewolucjonizują nowoczesną radioterapię, czyniąc ją bardziej humanitarną, dostępną i zrównoważoną.

Naukowcy z UJ odpowiadają za monitorowanie dawki podczas terapii hadronami

UJ wskazuje, że w skład konsorcjum wchodzą podmioty z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski. Polską część projektu realizuje zespół pod kierownictwem prof. Ewy Stępień i prof. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Skupi się on na kluczowych zagadnieniach, takich jak monitorowanie dawki podczas terapii hadronami u pacjentów w pozycji pionowej. — Udoskonali to opłacalny, modułowy detektor okołooperacyjny w technologii J-PET do terapii w pozycji pionowej — wyjaśniają przedstawiciele uczelni.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.