Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jak zapobiegać nadciśnieniu płucnemu u wcześniaków?

Udostępnij:

Agencja Badań Medycznych finansuje badanie REFSAL oceniające skuteczność zastosowania salbutamolu u noworodków z tzw. przemijającym szybkim oddechem noworodka. Jeśli wyniki potwierdzą założenia lekarzy, może dojść do zmniejszenia odsetka wcześniaków z poważnymi zaburzeniami oddychania.

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w badaniu klinicznym REFSAL „Ocena częstości występowania przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków w grupie noworodków, urodzonych pomiędzy 32. a 42. tygodniem ciąży, leczonych salbutamolem”.

Przemijający szybki oddech noworodka (TTN)

Jedną z najczęściej występujących przyczyn niewydolności oddechowej u najmłodszych jest tzw. przemijający szybki oddech noworodka (transient tachypnoe of the newborn – TTN). Przeważnie występuje on u dzieci urodzonych przedwcześnie lub za pomocą cięcia cesarskiego. Na przykład stwierdza się go u 10 proc. noworodków urodzonych między 33. a 34. tygodniem ciąży. W niektórych przypadkach zaburzenie to może prowadzić do przewlekłego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN).

Lekarze od lat szukają sposobu na to, by zredukować liczbę noworodków z zaburzeniami oddychania po urodzeniu, w tym noworodków cierpiących na ciężkie nadciśnienie płucne.

Badanie REFSAL oceni skuteczność salbutamolu zastosowanego u noworodków z TTN

Z obserwacji niektórych ekspertów oraz z dotychczasowych badań klinicznych można wnioskować, że wczesne zastosowanie wziewnego salbutamolu może złagodzić przebieg ciężkiej postaci TTN. Jest to lek z grupy beta-mimetyków, który powszechnie stosuje się w astmie. Brak jednak wyników badań klinicznych, które pozwalałyby stosować go standardowo u dzieci z TTN.

Dlatego naukowcy zaprojektowali badanie REFSAL, w którym salbutamol w roztworze do nebulizacji będzie oceniany pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa w zapobieganiu nadciśnienia płucnego u noworodków mających przejściowe zaburzenia oddychania.

– Sprawdzimy, jak często występuje przewlekłe nadciśnienie płucne u noworodków z TTN oraz zbadamy efekty zastosowania salbutamolu – skomentowała główna badaczka w projekcie prof. Renata Bokiniec ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

Mamy szansę skutecznie zapobiegać groźnym powikłaniom

– Jeśli badanie REFSAL potwierdzi nasze założenia, mamy szansę skutecznie zapobiegać groźnym powikłaniom, zmniejszyć częstotliwość występowania zagrażającego życiu przewlekłego nadciśnienia płucnego noworodków, a tym samym skrócić czas ich leczenia, przebywania w inkubatorze oraz rozłąkę z matką – podkreśliła prof. Bokiniec.

REFSAL jest pierwszym od lat niekomercyjnym projektem badań w dziedzinie neonatologii, finansowanym z funduszy  Agencji Badań Medycznych. Liderem przedsięwzięcia jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, a do udziału zaproszono osiem specjalistycznych ośrodków z całej Polski – z Warszawy, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Bytomia i ze Szczecina – oraz ekspertów z Kanady. 

 Menedzer Zdrowia twitter

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.