Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pyły PM 2,5 odpowiedzialne za choroby serca, płuc i nowotwory

Udostępnij:

Mieszkańcy dużych miast są narażeni na zatrucie ultramałymi cząsteczkami zawieszonymi w powietrzu. Jak wykazały badania, w dwóch największych miastach Kanady odpowiadają za ponad tysiąc zgonów rocznie.

Badanie przeprowadzone w McGill University pokazuje, jak duże zagrożenie stanowią zawieszone w powietrzu pyły – szczególnie te najmniejsze o średnicy do 2,5 mikrona, znane jako PM 2,5.

– Ultramałe cząstki z łatwością przenikają głęboko do płuc i przedostają się do krwi. Coraz więcej dowodów sugeruje, że zanieczyszczenia te mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca i płuc, a także niektórych rodzajów raka – przestrzega Scott Weichenthal, autor pracy opublikowanej w piśmie „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”– Jednak do tej pory badania nie sprawdzały ich wpływu na śmiertelność ludzi w Kanadzie.

Ekspozycja na cząsteczki PM 2,5 a ryzyko śmierci

Naukowcy śledzili poziom zanieczyszczenia powietrza w latach 2001-2016 w różnych dzielnicach Montrealu i Toronto, zamieszkałych przez 1,5 miliona dorosłych.

Wykorzystując najnowocześniejsze modele łączące metody uczenia maszynowego z pomiarami jakości powietrza, informacjami o użytkowaniu gruntów i zdjęciami lotniczymi, oszacowali, ile drobnych cząsteczek znajdowało się w powietrzu w różnych okresach. Następnie wykorzystali metody statystyczne do obliczenia związku między ekspozycją na te cząstki a ryzykiem śmierci.

Długotrwałe wystawienie na te cząstki oznaczało w danym okresie wzrost ryzyka zgonu z innej przyczyny niż w wypadku o ponad 7 proc. Przy tym ryzyko zgonu z powodu chorób płuc wzrastało aż o 17,4 proc., a choroby wieńcowej – 9,4 proc.

Rozmiary cząstek mają zdaniem kanadyjskich specjalistów kluczowe znaczenie. Poprzednie badania, które nie uwzględniały wielkości cząsteczek, mogły pominąć lub zaniżyć poważne zagrożenia zdrowotne” – podkreśla prof. Weichenthal.

Menedzer Zdrowia youtube

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.