Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Musimy chronić osoby z chorobami reumatycznymi przed półpaścem ►

Udostępnij:

– Osoby z chorobami reumatycznymi są w sposób szczególny narażone na zachorowanie na półpasiec, dlatego powinny znaleźć się w grupie osób, które mogą bezpłatnie przyjąć szczepionkę chroniącą przed tą chorobą – stwierdził prof. dr hab. n. med. Jerzy Świerkot.

Na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na półpaśca oraz sposobów, jak osoby z chorobami reumatycznymi powinny się przed tą chorobą chronić, rozmawialiśmy z prof. Jerzy Świerkotem, specjalistą II stopnia z chorób wewnętrznych, specjalistą reumatologiem w Klinice Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie reumatologii dla Dolnego Śląska.

Poniżej rozmowa, pod nią spisana treść.


Co reumatolodzy powinni wiedzieć na temat ochrony swoich pacjentów przed półpaścem?

Szacuje się, że w Polsce rocznie choruje na półpasiec około 130 tys. osób. Najbardziej predysponowane do zachorowania są osoby powyżej 50., z chorobami współistniejącymi, także reumatycznymi, oraz z obniżoną odpornością. Bardziej zagrożone półpaścem są także kobiety. Jest to grupa osób, która poprzez szczepienie powinna się chronić przed zachorowaniem.

Szczepienia przeciwko półpaścowi są zalecane przez Polskie Towarzystwo Wakcynologiczne wszystkim osobom powyżej „50”. A u osób stosujących leki immunosupresyjne, po przeszczepach, z chorobami autoimmunologicznymi  po skończeniu 18 lat.

W tej chwili dostępna jest szczepionka rekombinowana, która nie zawiera żywych drobnoustrojów. Jej skuteczność szacuje się na 85–90 proc. w zapobieganiu rozwoju półpaśca, a w konsekwencji także w zapobieganiu neuropatii popółpaścowej. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie. Jednak u części pacjentów mogą się pojawić poważne powikłania, takie jak ból neuropatyczny, który może nawet występować u 20–30 proc. chorych i utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Zdarzają się też poważne powikłania neurologiczne, kardiologiczne, okulistyczne, może dochodzić nawet do utraty słuchu.

W reumatologii stosuje się również leki, które mogą spowodować wzrost ryzyka zachorowania na półpasiec, np. przeciwciała monoklonalne czy inhibitory kinazy JAK. W związku z tym, jeżeli planujemy takie leczenie, optymalnie byłoby zaszczepić pacjenta jeszcze przed podaniem tych terapii.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo szczepionek, to mogą wystąpić działania niepożądane po szczepieniu, ale są to głównie reakcje miejscowe. Poważne działania niepożądane występują u kilku procent zaszczepionych osób i u 6–7 proc. chorych z chorobami reumatycznymi można zaobserwować nieznaczne zaostrzenie choroby reumatycznej, które jesteśmy w stanie szybko też opanować.

Szczepionka dla osób 65 plus jest już częściowo refundowana. Czy jest szansa na całkowitą refundację?

Refundacja nas nie satysfakcjonuje, ponieważ obejmuje chorych powyżej 65. roku życia i jest ona tylko częściowa. Musimy zastosować dwie szczepionki, zatem koszt musi być liczony dwukrotnie. W tej chwili w ramach towarzystwa reumatologicznego opracowujemy zalecenia dotyczące szczepień przeciwko półpaścowi u naszych pacjentów z chorobami reumatycznymi. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy się ukażą. Być może będą wskazówką dla decydentów, dzięki której uda się zrefundować szczepienia dla szerszej grupy pacjentów.

Mamy też już zalecenia Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Bólu, aby te wymienione przeze mnie wcześniej grupy pacjentów miały szerszy dostęp do tej szczepionki. Optymalnie, gdyby te szczepienia były bezpłatne albo żeby cena była jeszcze jeszcze niższa.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.