123RF

Recepty na opioidy – ważne zmiany w rozporządzeniu

Udostępnij:

Resort zdrowia publikuje projekt rozporządzenia, który wprowadza istotne zmiany w wystawianiu recept na preparaty odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1.

Rozporządzenie wprowadza wymóg osobistego zbadania pacjenta przed wystawieniem recepty na subtancje o najwyższym stopniu ryzyka nadużywania ich, co może prowadzić do uzależnień lekowych.

Chodzi o substancje z grupy opioidów: 

  • fentanyl,
  • morfinę,
  • oksykodon,
  • tramadol,
  • tapentadol,
  • buprenorfinę.

Wyjątkiem jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w przypadku kontynuacji leczenia takim preparatem.

– Intencją projektowanej zmiany jest uniknięcie możliwości leczenia na podstawie recept stanowiących kontynuację dotychczasowego leczenia bez osobistego zbadania pacjenta – wskazuje resort w uzasadnieniu do projektu.

Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia wystawione uprzednio recepty zachowają ważność (bo były wystawione w zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami). Natomiast w przypadku kontynuacji leczenia realizowanego na podstawie nowych recept (czyli wystawionych po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia) będzie się stosowało przepisy zmienianego rozporządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym projektowanym rozporządzeniem – tłumaczy resort.

Rozporządzenie z uwagi na jego „pilny charakter mający bezpośredni wpływ na ochronę zdrowia”, ma obowiązywać po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Roporządzenie ministra zdrowia poniżej.



Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-pl@mz.gov.pl – do 14 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Przeczytaj także: „Opioidofobia – nie stygmatyzujmy pacjentów”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.