Spotkanie z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi w Poznaniu
Spotkajmy się w sobotę 26 października o godz. 10.00 w budynku Bramy Poznania ICHOT przy ul. Gdańskiej 2 w Poznaniu.
Zapraszamy na otwarte spotkanie edukacyjne dla pacjentek z rakiem piersi. Jeśli jesteś osobą dotkniętą tym nowotworem, dowiesz się m.in., co to jest rak piersi HER2-low, kiedy ta informacja ma kluczowe znaczenie i gdzie znajdziesz ją w swojej dokumentacji medycznej. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, poprowadzi je onkolog dr n. med. Daria Świniuch, od lat zaangażowana w poprawę losu chorych w województwie wielkopolskim. Wydarzenie ma charakter bezpłatny, a w jego trakcie będzie można nie tylko wysłuchać treści edukacyjnych, lecz także aktywnie włączyć się w dyskusję i zadać nurtujące pytania. Patronat honorowy nad akcją objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Po zaplanowanej prelekcji onkolog lek. Daria Świniuch będzie dostępna dla uczestniczek podczas godzinnego dyżuru konsultacyjnego – zapraszamy na indywidualne rozmowy, wstęp jest wolny.
– Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną – istnieje kilka podtypów biologicznych, dlatego mówiąc o raku piersi, mamy na myśli schorzenie o różnym rokowaniu, odpowiedzi na leczenie oraz przebiegu. W celu prawidłowego zakwalifikowania chorego do leczenia lekarz onkolog powinien dokładnie określić stopień zaawansowania choroby wg klasyfikacji TNM. Drugą istotną kwestią jest określenie podtypu biologicznego raka piersi. Obecnie – dzięki rozwojowi nauki – mamy coraz szerszą wiedzę na temat biologii raka piersi, dzięki czemu możemy zaproponować pacjentom coraz większy wachlarz terapii – wyjaśnia dr n. med. Daria Świniuch z Kliniki Onkologii Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, asystent na Oddziale Chemioterapii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM.
W Polsce każdego dnia co najmniej 50 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Nowotwór ten nadal plasuje się w czołówce najczęściej diagnozowanych chorób onkologicznych wśród kobiet – wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2021 roku rozpoznano go u ponad 21 tysięcy pacjentów. Współczesna medycyna – dzięki kolejnym odkryciom – jest w stanie coraz skuteczniej leczyć nowotwory złośliwe. Takim przełomem w kontekście raka piersi jest zidentyfikowanie nowej cechy biologicznej tego nowotworu, czyli niskiej ekspresji receptora HER2 (tzw. HER2-low). Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet co drugiej chorej.
Więcej na temat spotkania tutaj: